CAMBERETE Miloše Kavického

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Tajemný plamen královny Loany

Umberto Eco

(ukázka z knihy)


Ani jsem nemusel říkat jako obvykle, zmrzlinář mi okamžitě nandal do kornoutu stracciatellu, tady máte, jako obvykle, pane doktore.Jestli mi stracciatella chutnala, měl jsem recht, je vynikající.
Je příjemné objevit stracciatellu v šedesáti, jak je ten Gianniho vtip o Alzheimerovi? Krásné na něm je, že každý den potkáš nové lidi. Noví lidé. Právě jsem dolízal zmrzlinu, kornout jsem snědl celý, špičku jsem vyhodil, proč? Paola mi potom vysvětlila, že to je moje jedna mánie, už jako maličkého mě maminka naučila, že špička se nemá jíst, protože ji držel zmrzlinář ve svých ne zrovna čistých rukou, dávná záležitost...

Jen žasnu, protože když jdu po Largo Cairoli, potkávám na každém kroku negra, co mi chce prodat zapalovač. Paola mne vzala na projížďku na kole po parku (na kole jezdím bez problémů) a já jen žasl, že kolem jednoho jezírka vidím spoustu negrů hrajících na bubínky.
"Kde to jsme", ptal jsem se, "v New Yorku? Odkdy je v Miláně tolik negrů?"
"Už dost dlouho", odpověděla Paola, "A už se neříká negři, říká se černoši."
"A jaký je v tom rozdíl? Prodávají zapalovače, chodí sem hrát na bubínky , protože asi nemají ani liru, aby mohli jít do baru, nebo je tam možná nechtějí. Mám dojem, že tihle černoši jsou zoufalí jak negři."
"Teď se to zkrátka říká takhle. Říkal jsi to i ty."
Paola si všimla, že když mluvím anglicky, dělám chyby, ale když mluvím německy nebo francouzsky, tak ne.
"Připadá mi to zřejmé," řekla, "francouzštinu jsi musel vstřebat jako malý a zůstala ti na jazyku, jako ti zůstalo kolo v nohou, němčinu jsi studoval z knih, když jsi byl na univerzitě, a o knihách ty víš všechno, zato angličtinu ses naučil později na cestách, je součástí tvých osobních zkušeností z posledních třiceti let a osvojil sis ji jenom částečně."

Půjčte v knihovně a příjemnou četbu.

22.11.2011 | Autor: Miloš Kavický | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se