CAMBERETE Miloše Kavického

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Schwarzenberg hraje o miliardy

Kdo a proč utrácí tolik prostředků na podporu Karla Schwarzenberga? O co se tady vlastně hraje? Tak se dnes ptají mnozí. Náznaky odpovědi prosvítají v rakouském tisku.
-----------------------------

Podle rakouských médií je ve hře miliardový majetek hlubocké větve schwarzenbergovského rodu, který jí byl zabaven po druhé světové válce za kolaboraci s nacisty zákonem zvaným Lex Schwarzenberg.

Klíčovým se zdá být rozhovor advokátky Christy Friesové v časopise Format z listopadu 2012. Friesová zastupuje u českých soudů nevlastní Schwarzenbergovu sestru von Pezoldovou, která se pustila do boje o majetek proto, že se jí sám Schwarzenberg zdál v této věci laxní.

Friesová však v rozhovoru vysvětluje, že Schwarzenberg o majetek nacistické větve rodu usiluje také, jen ne tak okatě – čeká na vhodnou chvíli a změnu společenské atmosféry.

»Karel Schwarzenberg slíbil, že začne být aktivní, jakmile to právní stav připustí,« řekla Friesová. Časopisu News analogicky řekla: »Odsunul další snahy na později, aby neobtěžoval veřejné mínění. Chce raději počkat na okamžik, kdy bude restituce politicky prosaditelná,« prohlásila otevřeně advokátka.

Sám Schwarzenberg takto otevřený není. I on se ovšem v časopise News rozpovídal víc, než bývá u něj v této věci obvyklé. Jasně totiž řekl, že s vyvlastněním jeho předků, kteří si zadali s nacismem, se nemůže smířit. »Vyvlastnění mého strýce byla bezpochyby sviňárna. Ale v tomto momentě znám své krajany a náladu, jaká tam je - nedá se s tím nic dělat,« řekl Schwarzenberg.

Zabavený majetek hlubocké větve schwarzenberského rodu má hodnotu několika miliard, v praxi však nevyčíslitelnou, neboť součástí jsou národní historické památky jako například zámek Hluboká.

(ste)

link


24.01.2013 | Autor: ste | stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se