CAMBERETE Miloše Kavického

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Výstavy: komiksy z ČR, Japonska i Fík

Severní Čechy - Značné možnosti a řadu zážitků slibují návštěvníkům galerie, muzea a knihovny severu Čech. Lákají na moderní umění Evropy či Japonska i „klasiku“.


Obrázek článek doprovázející se vztahuje k expozici My World/Meine Welt/Mou Mup, kterou hostí Galerie Suterén u kampusu ústecké univerzity. První samostatnou výstavu zde má Yugi Takenouchi, je to průřez dílem autora.

„O průřez jde hlavně z důvodu nekompletnosti sbírky díla autora,“ řekla Dana Moclová, pořadatelka výstavy. Počátky své tvorby zasazuje Yugi Takenouchi (23) do období docházky na ZŠ. V kresbě se zabýval architekturou, fiktivní krajinou, technickými objekty.

„Inspiroval se architekturou měst a velkoměst (Ústí, asijská města..). V některých jeho kresbách lze zachytit i vliv maďarského TV seriálu Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy,“ uvedla včera Moclová. Druhé tvůrčí období vymezuje Takenouchi přestupem na střední školu až současností. „Zabýval se a dosud zabývá převážně kresbou a počítačovou grafikou ve stylu japonské animace. Prvotní inspirací mu byly TV seriály Digimon i Pokémon a časopisy Hiro či Yukiko zabývající se mangou (japonským komiksem).

Neochvějným vlivem kreseb Takenouchiho jsou dnes moderní styly gothic a emo,“ dodala Dana Moclová. Komiksy si lze „přečíst“ i v ústeckém klubu Café Max na výstavě Nanobiorotcomics. Jejich autorem je Milan Žák – Kody z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí. Představujeme na velkoformátových plakátech komiksy, které má v antologii severočeského komiksu Bublifuk (Grafobal Press 2007). Milan Žák je i kurátorem výstavy Raryart, která měla vernisáž v Knihovně K. H. Máchy v Litoměřicích.

Vystavujícími umělci jsou Leona Fejfarová, Jakub Ledvinka, Taťána Morová, Blanka Svatošová, Ivana Zochová a Milan Žák, její součástí bude streetart jam a projekce animovaných graffiti-filmů Milana Žáka.

Výtvarník Jiří Šalamoun, k jehož nejznámějším pracím patří seriál o Maxipsu Fíkovi, se představuje v Severočeské galerii výtvarného umění Litoměřice. „Šalamoun je kabinetní ukázkou toho, jak dokáže být příroda rozhazovačná. Jeho rozsáhlé aktivity lze shrnout do profesí – kreslíř, ilustrátor, litograf, autor animovaných filmů, typograf, afišista, básník, polyglot… Všichni jsme se ať cíleně nebo náhodou setkali s jeho tvorbou v knihách, ve filmu,“ uvedl Jan Rous, autor koncepce výstavy pro malé i velké.

Kladenské listy

19.01.2009 | Autor: Radek Strnad | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se