CAMBERETE Miloše Kavického

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

V Praze se otevře nové muzeum Johannese Keplera

Praha - V tomto roce, který mezinárodní organizace UNESCO a valné shromáždění OSN vyhlásili jako Mezinárodní rok astronomie, vznikne v Praze nové muzeum Johanese Keplera.

Johanes Kepler (1571–1630) byl německý matematik, astronom a astrolog. Několik let působil v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. Nejprve byl asistentem Tychona de Brahe a po jeho smrti císařským matematikem a astrologem. V Praze také formuloval dva ze tří Keplerových zákonů. Jeden z těchto zákonů říká, že planety obíhají kolem Slunce po eliptických drahách. Nevěřil ale učení Giordana Bruna o vesmíru plném sluncí a považoval ho za kacířství. Proto souhlasil i s jeho odsouzením a upálením. V té době byla významná astrologie a mnohé důležité osoby si nechávali vypracovat svůj osobní horoskop. Kepler se proslavil především horoskopem Albrechta z Valdštejna, který bez znalosti konečného zákazníka sestavil v roce 1608 a ve kterém velmi přesně předpověděl Valdštejnovu smrt.


Zřizovatelem muzea bude Česká astronomická společnost, která se domluvila s majitelkou domu v Karlově ulici, ve kterém Kepler v Praze pobýval, na pronájmu místnosti, kde tento významný astronom a učenec žil. „Kepler v Praze formuloval své zákony o pohybu planet a to právě v tomto domě,“ sdělila Deníku Lenka Soumarová ze Štefánikovi hvězdárny na Petříně, která je členkou výboru České astronomické společnosti.

V muzeu budou umístěny historické exponáty nebo jejich kopie, informační tabule o Keplerovi a jeho práci i názorné pomůcky k pochopení Keplerových myšlenek a zákonů o pohybu planet. „Majitelka domu nám vyšla vstříc a nájemné v této exponované části Prahy bude spíše symbolické,“ řekla Soumarová.

V letošním roce vzpomeneme 400. výročí publikování stěžejního díla Johannesa Keplera Aastronomia Nova, vydaného v Praze roku 1609. Mezinárodní rok astronomie je však nápadem Italů, kteří si připomínají 400. výročí prvního užití dalekohledu pro astronomii Galileo Galileiem. Muzeum bude pro veřejnost otevřeno 14. května.

Kladenský deník

19.01.2009 | Autor: Jan Piroch | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se